ul. Kormoranów 23, 44-100 Gliwice Sikornik
tel. 32 232-23-41, sekretariat@sp41.gliwice.eu

Menu
Galeria
Galeria
Blogi klasowe
Licznik odwiedzin: 2526933

Szkoła Podstawowa nr 41 im. Władysława Broniewskiego w Gliwicach

Projekt realizujemy od 1.06.2017 do 31.05.2019

Aktualności

Świąteczne szopki

Data dodania: 2018-12-18

Przed kiermaszem została ogłoszona akcja zapraszająca całe rodziny do wykonania bożonarodzeniowych szopek. Dostarczane sukcesywnie do szkoły cudeńka zrobiły na nas ogromne wrażenie. Część z nich została wystawiona na dzisiejszym kiermaszu świątecznym, który tradycyjnie odbył się w naszej szkole. Jest na co popatrzeć!

Jak ozdobić świąteczne pierniki?

Data dodania: 2018-12-20

Uczniowie klasy 2a w piątek 14 grudnia mieli bardzo ciekawe zajęcia warsztatowe. Pod okiem przedstawicielki z cukierni "Klapec" uczyli się sztuki zdobienia świątecznych pierniczków. To była bardzo zajmująca i bardzo słodka lekcja!

Zakończenie świątecznej zbiórki dla zwierząt

Data dodania: 2018-12-18

Dziękujemy serdecznie za zaangażowanie w zbiórkę dla zwierzaków, które świąteczną porą też chciałyby dostać jakieś prezenty, a jedzenie jest zawsze najbardziej oczekiwane. Najwięcej różności przyniosły dzieci z klasy 2b, ale jesteśmy wdzięczni zarówno im, jak i wszystkim innym, anonimowym ofiarodawcom. Tygodniowa zbiórka świąteczna nie wyczerpuje wszystkich potrzeb, dlatego zbierajmy przez cały rok, aby sukcesywnie dostarczać futrzakom energii do życia!  Zebrane pyszności zostały przekazane tym razem do Fundacji "Szczenięce marzenia".

Rodzice Rodzicom

Data dodania: 2018-12-17

Tradycyjnie przed świętami chcemy pamiętać o rożnych potrzebach w naszej szkole. Akcja "Rodzice Rodzicom" ma na celu uświadomienie społeczności szkolnej również problem potrzeb materialnych rodzin w naszym środowisku. Zebrano 35 prezentów - toreb, wypełnionych artykułami spożywczymi, które zostały przekazane we właściwe ręce. To niewielka pomoc, ale ważne zadanie, pamiętać o innych!

"Wariacje" na temat choinki

Data dodania: 2018-12-17

Do piątku 14 grudnia Żyrafka Lokatka czekała na konkursowe choinki. Najciekawsze prezentujemy na zdjęciach. Ich autorów zapraszamy po odbiór nagród do pani Basi. Dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy pięknych pomysłów!

Wycieczka do kopalni

Data dodania: 2018-12-14

Historia Sztolni Królowa Luiza zaczyna się w końcu osiemnastego stulecia, kiedy to Salomon Izaak z Brabantu, kupiec i późniejszy wyższy urzędnik Urzędu Górniczego w Tarnowskich Górach, odkrył pokłady węgla. Sztolnie budowane w ówczesnych czasach służyły do odwadniania kopalni oraz jako kanały do transportu węgla. To bardzo ciekawe, historyczne miejsce odwiedziły dzieci z klas 1a, 1b, 1c, 3a, 3b i 4d, w dniach 7 i 14 grudnia. Uczniowie wzięli udział w programie barbórkowym, odwiedzili strefę węgla i strefę kultury. Taka lekcja o historii regionu, w którym żyjemy, z pewnością zapadnie uczniom w pamięci.

Razem na święta - dla zwierząt

Data dodania: 2018-12-13

W okresie świątecznym serdecznie zapraszamy do zbiórki dla zwierząt. Prosimy o karmę, koce, miski, zabawki... wszystko to, co może być przydatne tym, które same poprosić nie potrafią, a bardzo potrzebują. Zbiórka w naszej szkole trwa przez cały rok, niemniej jednak okres naszych świątecznych przygotowań szczególną troską obejmuje również zwierzęta, którym jeszcze przed świętami chcemy zawieźć prezenty.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Data dodania: 2018-12-18

SZANOWNI PAŃSTWO!

W bibliotece pojawiło się ok. 1000 nowych książek!
Część z nich została zakupiona zgodnie z Państwa sugestiami.
Zakup był możliwy dzięki dotacji MEN
w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Na pewno nie zabraknie już lektur!
Mamy bardzo bogatą ofertę książek nawet dla najwybredniejszych czytelników.
Zapraszamy do wspólnego czytania razem z dziećmi.
Jest w czym wybierać!

DLACZEGO WARTO CZYTAĆ DZIECIOM?

Podczas czytania wartościowej literatury, wspieramy rozwój psychiczny, intelektualny i moralny dziecka, a i sami często doświadczamy radości, jaką daje kontakt z pięknym i mądrym tekstem literackim.

Rodzice dość powszechnie popełniają błąd, gdy wraz z rozpoczęciem nauki dziecka w szkole, przestają mu głośno czytać. Najczęściej  kierują się przekonaniem, że gdy dziecko nauczy się czytać, powinno to robić samodzielnie, bo tylko wtedy opanuje płynne czytanie.

Tak jednak nie jest. Dla większości dzieci opanowanie techniki czytania to dość duże wyzwanie. Zanim zaczną dobrze czytać  muszą włożyć w to wiele wysiłku. W tym czasie dzieci pracują na bardzo prostych tekstach, które najczęściej nie są  ciekawe, inspirujące i rozbudzające wyobraźnię.

Niestety, dla wielu dzieci nauka czytania kojarzy się także z dużym stresem, zwłaszcza, gdy nauczyciel ocenia postępy przy całej klasie. Prawdopodobnie jest niewielu sześcio-, siedmiolatków, którzy samodzielnie są w stanie przeczytać np. „ Opowieści z Narnii”, ale prawie wszyscy mogą bez trudu ich wysłuchać! Jeszcze przez kilka lat ta różnica pomiędzy  złożonością tekstu samodzielnie czytanego, a tekstu, którego dziecko może słuchać jest bardzo duża. A to znaczy, że przestając dziecku głośno czytać w początkach nauki szkolnej, pozbawiamy je wielkiej szansy na rozwój języka i umiejętności rozumienia świata.

A co ze starszymi dziećmi?

Książka może stać się jednym z istotnych elementów sprzyjających rozwojowi nastolatka. może podtrzymywać i kształtować prawidłowe relacje między rodzicami a ich dorastającym dzieckiem.
W tym czasie latorośl nie tylko przeżywa okres buntu, jego rozwojowi towarzyszy wzrost wrażliwości zmysłów, bardzo intensywnie rozwija się wyobraźnia. Ten proces może być wzmacniany i prawidłowo kierowany między innymi poprzez dobór odpowiedniej literatury i zachętę do czytania. Zapewne trudno będzie kontynuować głośne czytanie, więc może warto zaproponować wieczorne wspólne czytanie i wymienianie się uwagami, spostrzeżeniami, głośne czytanie interesujących, czy humorystycznych fragmentów książek. Lektura może stać się wstępem do dalszych rozmów o wielu jakże istotnych sprawach, problemach z jakimi stykamy się w codziennym życiu.
Początkowo może nam się to wydać trudne, po trosze dziwne. Jednak sami z pewnością zauważymy, że poprzez czytanie i obcowanie z książką nasze relacje z dzieckiem mogą się zacieśnić, pozwolą nam zrozumieć świat nastolatka, sprawią autentyczną radość i satysfakcję.

______________
Na podstawie materiałów fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom

Dzieci w fabryce bombek

Data dodania: 2018-12-12

Uczniowie klasy 2b pojechali w piątek, 7 grudnia na bardzo ciekawą wycieczkę do Fabryki Bombek w Miechowie. Na miejscu znaleźli się w bajkowym i bardzo kolorowym świecie małych cudeniek. Dowiedzieli się z czego robione są szklane ozdoby i w jaki sposób powstają. Jedną bombką zajmuje się kilka osób! To żmudna i precyzyjna praca, wymagająca wiele cierpliwości. W fabryce można zamówić bombkę wykonaną według własnego, zupełnie unikalnego projektu!  Dzieci mogły samodzielnie ozdobić swoją bombkę, a także zakupić coś z bardzo bogatej galerii produktów. Taka wycieczka zupełnie zmienia sposób patrzenia na świąteczną choinkę, na której wiszą tradycyjne ozdoby i świecidełka:)

Konkurs na recenzję książki!

Data dodania: 2018-12-07

W bibliotece pojawiło się ostatnio mnóstwo nowych książek, zakupionych z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Większość z nich zaproponowali sami czytelnicy.
Jest w czym wybierać!
Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w nowym konkursie bibliotecznym.
Napisz, jaką książkę proponujesz wypożyczyć na święta i dlaczego. Na autorów najciekawszych recenzji czekają nagrody.
Termin - do 14 grudnia. Propozycje, podpisane imieniem i nazwiskiem, można składać w bibliotece lub w sekretariacie. Powodzenia!

« 1 2 3 4 5 6 ...48 »