ul. Kormoranów 23, 44-100 Gliwice Sikornik
tel. 32 232-23-41, sekretariat@sp41.gliwice.eu

Menu
Galeria
Galeria
Blogi klasowe
Licznik odwiedzin: 2583402

Szkoła Podstawowa nr 41 im. Władysława Broniewskiego w Gliwicach

Projekt realizujemy od 1.06.2017 do 31.05.2019

Aktualności

Rodzice Rodzicom

Data dodania: 2018-12-17

Tradycyjnie przed świętami chcemy pamiętać o rożnych potrzebach w naszej szkole. Akcja "Rodzice Rodzicom" ma na celu uświadomienie społeczności szkolnej również problem potrzeb materialnych rodzin w naszym środowisku. Zebrano 35 prezentów - toreb, wypełnionych artykułami spożywczymi, które zostały przekazane we właściwe ręce. To niewielka pomoc, ale ważne zadanie, pamiętać o innych!

"Wariacje" na temat choinki

Data dodania: 2018-12-17

Do piątku 14 grudnia Żyrafka Lokatka czekała na konkursowe choinki. Najciekawsze prezentujemy na zdjęciach. Ich autorów zapraszamy po odbiór nagród do pani Basi. Dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy pięknych pomysłów!

Wycieczka do kopalni

Data dodania: 2018-12-14

Historia Sztolni Królowa Luiza zaczyna się w końcu osiemnastego stulecia, kiedy to Salomon Izaak z Brabantu, kupiec i późniejszy wyższy urzędnik Urzędu Górniczego w Tarnowskich Górach, odkrył pokłady węgla. Sztolnie budowane w ówczesnych czasach służyły do odwadniania kopalni oraz jako kanały do transportu węgla. To bardzo ciekawe, historyczne miejsce odwiedziły dzieci z klas 1a, 1b, 1c, 3a, 3b i 4d, w dniach 7 i 14 grudnia. Uczniowie wzięli udział w programie barbórkowym, odwiedzili strefę węgla i strefę kultury. Taka lekcja o historii regionu, w którym żyjemy, z pewnością zapadnie uczniom w pamięci.

Razem na święta - dla zwierząt

Data dodania: 2018-12-13

W okresie świątecznym serdecznie zapraszamy do zbiórki dla zwierząt. Prosimy o karmę, koce, miski, zabawki... wszystko to, co może być przydatne tym, które same poprosić nie potrafią, a bardzo potrzebują. Zbiórka w naszej szkole trwa przez cały rok, niemniej jednak okres naszych świątecznych przygotowań szczególną troską obejmuje również zwierzęta, którym jeszcze przed świętami chcemy zawieźć prezenty.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Data dodania: 2018-12-18

SZANOWNI PAŃSTWO!

W bibliotece pojawiło się ok. 1000 nowych książek!
Część z nich została zakupiona zgodnie z Państwa sugestiami.
Zakup był możliwy dzięki dotacji MEN
w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Na pewno nie zabraknie już lektur!
Mamy bardzo bogatą ofertę książek nawet dla najwybredniejszych czytelników.
Zapraszamy do wspólnego czytania razem z dziećmi.
Jest w czym wybierać!

DLACZEGO WARTO CZYTAĆ DZIECIOM?

Podczas czytania wartościowej literatury, wspieramy rozwój psychiczny, intelektualny i moralny dziecka, a i sami często doświadczamy radości, jaką daje kontakt z pięknym i mądrym tekstem literackim.

Rodzice dość powszechnie popełniają błąd, gdy wraz z rozpoczęciem nauki dziecka w szkole, przestają mu głośno czytać. Najczęściej  kierują się przekonaniem, że gdy dziecko nauczy się czytać, powinno to robić samodzielnie, bo tylko wtedy opanuje płynne czytanie.

Tak jednak nie jest. Dla większości dzieci opanowanie techniki czytania to dość duże wyzwanie. Zanim zaczną dobrze czytać  muszą włożyć w to wiele wysiłku. W tym czasie dzieci pracują na bardzo prostych tekstach, które najczęściej nie są  ciekawe, inspirujące i rozbudzające wyobraźnię.

Niestety, dla wielu dzieci nauka czytania kojarzy się także z dużym stresem, zwłaszcza, gdy nauczyciel ocenia postępy przy całej klasie. Prawdopodobnie jest niewielu sześcio-, siedmiolatków, którzy samodzielnie są w stanie przeczytać np. „ Opowieści z Narnii”, ale prawie wszyscy mogą bez trudu ich wysłuchać! Jeszcze przez kilka lat ta różnica pomiędzy  złożonością tekstu samodzielnie czytanego, a tekstu, którego dziecko może słuchać jest bardzo duża. A to znaczy, że przestając dziecku głośno czytać w początkach nauki szkolnej, pozbawiamy je wielkiej szansy na rozwój języka i umiejętności rozumienia świata.

A co ze starszymi dziećmi?

Książka może stać się jednym z istotnych elementów sprzyjających rozwojowi nastolatka. może podtrzymywać i kształtować prawidłowe relacje między rodzicami a ich dorastającym dzieckiem.
W tym czasie latorośl nie tylko przeżywa okres buntu, jego rozwojowi towarzyszy wzrost wrażliwości zmysłów, bardzo intensywnie rozwija się wyobraźnia. Ten proces może być wzmacniany i prawidłowo kierowany między innymi poprzez dobór odpowiedniej literatury i zachętę do czytania. Zapewne trudno będzie kontynuować głośne czytanie, więc może warto zaproponować wieczorne wspólne czytanie i wymienianie się uwagami, spostrzeżeniami, głośne czytanie interesujących, czy humorystycznych fragmentów książek. Lektura może stać się wstępem do dalszych rozmów o wielu jakże istotnych sprawach, problemach z jakimi stykamy się w codziennym życiu.
Początkowo może nam się to wydać trudne, po trosze dziwne. Jednak sami z pewnością zauważymy, że poprzez czytanie i obcowanie z książką nasze relacje z dzieckiem mogą się zacieśnić, pozwolą nam zrozumieć świat nastolatka, sprawią autentyczną radość i satysfakcję.

______________
Na podstawie materiałów fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom

Dzieci w fabryce bombek

Data dodania: 2018-12-12

Uczniowie klasy 2b pojechali w piątek, 7 grudnia na bardzo ciekawą wycieczkę do Fabryki Bombek w Miechowie. Na miejscu znaleźli się w bajkowym i bardzo kolorowym świecie małych cudeniek. Dowiedzieli się z czego robione są szklane ozdoby i w jaki sposób powstają. Jedną bombką zajmuje się kilka osób! To żmudna i precyzyjna praca, wymagająca wiele cierpliwości. W fabryce można zamówić bombkę wykonaną według własnego, zupełnie unikalnego projektu!  Dzieci mogły samodzielnie ozdobić swoją bombkę, a także zakupić coś z bardzo bogatej galerii produktów. Taka wycieczka zupełnie zmienia sposób patrzenia na świąteczną choinkę, na której wiszą tradycyjne ozdoby i świecidełka:)

Konkurs na recenzję książki!

Data dodania: 2018-12-07

W bibliotece pojawiło się ostatnio mnóstwo nowych książek, zakupionych z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Większość z nich zaproponowali sami czytelnicy.
Jest w czym wybierać!
Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w nowym konkursie bibliotecznym.
Napisz, jaką książkę proponujesz wypożyczyć na święta i dlaczego. Na autorów najciekawszych recenzji czekają nagrody.
Termin - do 14 grudnia. Propozycje, podpisane imieniem i nazwiskiem, można składać w bibliotece lub w sekretariacie. Powodzenia!

Finał zabawy z Forum

Data dodania: 2018-12-06

Klasa 2b i 3b zostały zaproszone do Centrum Handlowego Forum, gdzie odbył się finał konkursu literacko - plastycznego dla szkół. Obydwie klasy napisały dwie bajki: "Niezwyczajna kreda" oraz "Marta i niezwykłe drzewo". Bajki zostały zakwalifikowane do ścisłego finału i wydrukowane w książce, którą każdy z uczniów otrzymał na własność. Dzieci spotkały się z autorami dla dzieci, panią Renatą Piątkowską i panem Maciejem Orłosiem, podpisywały książki, uczestniczyły w ciekawej rozmowie i oczywiście, jak prawdziwe gwiazdy - pozowały do zdjęć. Przygoda z pisaniem i ilustrowaniem bajek trwała kilka tygodni, a dzieci jeszcze w grudniu skorzystają z otrzymanych voucherów do kina. Być może... któryś z naszych małych pisarzy zostanie kiedyś dorosłym autorem książek?

Policzyliśmy prezenty!

Data dodania: 2018-12-06

Emocje dnia dzisiejszego mocno podgrzały prezenty, które zostały wyeksponowane na holu pierwszego piętra. Pamiętacie ogłoszenie o zbiórce dla dzieci ze szpitala i akcji "I Ty możesz zostać Mikołajem"?  Nie wypowiadając głośno aby nie zapeszyć, myśleliśmy o uzbieraniu 100 sztuk prezentów, pamiętając o nie tak odległym jeszcze dniu 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Byłby to kolejny rekord w naszej szkole z tej okazji. Nie liczyliśmy jednak na zbyt wiele, ze względu na krótki czas zbiórki. Ponownie przekonaliśmy się, że możemy liczyć na społeczność szkolną, która nie zawiodła. Prezenty zostały komisyjnie policzone, okazało się, że otrzymaliśmy dla chorych dzieci nie tylko 100, ale 119 prezentów!!! Uśmiech czyni cuda, więc możemy spodziewać się, że dzięki ofiarności uczniów oraz ich opiekunów, mali pacjenci szpitala onkologicznego w Gliwicach będą szybciej wracać do zdrowia! Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom o Wielkich Sercach!!!

Mikołajowe radości

Data dodania: 2018-12-06

Dzisiejszy dzień był pełen emocji. W całek szkole zaczerwieniło się od mikołajowych czapek i reniferkowych rogów, przy dźwiękach dzwoneczków dzieci poszukiwały w szkole Mikołaja, a starsi uczniowie rozegrali pełne wrażeń, sportowe zawody mikołajkowe, na różnych poziomach wiekowych. Gdyby tak "mikołajowo" mogło być przez cały rok!

« 1...3 4 5 6 7 8 9 ...49 »