Biblioteka: Aktualności Archiwum

Animals - letter shape design

News

Kształty zwierząt zbudowane z liter tworzyli w ubiegłym tygodniu na lekcji bibliotecznej, uczniowie klasy 5b. Zadanie polegało na wygenerowaniu sylwetek zwierząt na platformie WordArt. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, każda grupa miała do wyboru: ssaki, gady, ryby, ptaki i owady. Następnie, z pomocą leksykonów i encyklopedii, uczniowie wyszukiwali nazwy zwierząt zaliczanych do wymienionych gromad. Aby zadanie nie było za proste, trzeba było przetłumaczyć wszystkie nazwy na język angielski. W ruch poszły słowniki - i te tradycyjne i te internetowe.
Kolejny etap to praca na platformie. Trzeba było zdecydować się na kształt i kolor czcionki oraz wybrać odpowiednią sylwetkę.
Potem wystarczyło już tylko zapisać plik na pulpicie i wydrukować.
Gotowe prace można wykorzystać na wiele sposobów. Mogą stać się bazą do tworzenia innych prac plastycznych, wycinanek, laurek, mogą stać się samodzielnie wykonaną pomocą naukową na lekcje języka angielskiego. Ten ostatni pomysł najbardziej się nam podoba :-)
Inspiracją do przeprowadzenia zajęć był raport z kursu "Social media in the classroom", przygotowany przez uczestniczki szkolenia w Barcelonie.

Lektury na Kahoot!

Dla młodzieży świat bez urządzeń mobilnych nie istnieje. Jeśli sprytnie wykorzystamy je do celów dydaktycznych, mogą stać się znakomitym sposobem na urozmaicenie zajęć.
Nam posłużyły do "ocieplenia wizerunku" szkolnych lektur ;-)

Kahoot to popularna platforma do tworzenia quizów. Uczniowie o wiele chętniej rozwiązują wszelkiego rodzaju zadania, jeżeli podaje się je w atrakcyjnej formie. Obserwując entuzjazm, z jakim młodzież podchodzi do wszelkich sprawdzianów z użyciem urządzeń mobilnych, wpadłam na pomysł, aby utworzyć szkolną bazę testów do lektur szkolnych na platformie Kahoot. Pytania układają sami uczniowie. Przy okazji, chcąc nie chcąc, utrwalają sobie znajomość treści książek.

Pierwszy etap jest "analogowy". Każda grupa, na kartkach, układa po 2-3 pytania do wyznaczonej części książki, podając trzy odpowiedzi błędne i jedną prawidłową.

Po zebraniu wszystkich propozycji wybieramy 10 najlepszych i wpisujemy bezpośrednio na platformę.

Ostatni etap to sprawdzanie, czy wszystko działa.

Uwaga! Nasza baza jest dostępna dla wszystkich, po uprzednim zalogowaniu na platformę, pod TYM LINKIEM

ZAPRASZAMY!

Projekt "Lektury na Kahoot!" został opracowany w związku z udziałem szkoły w programie Erasmus+

Twoje warsztaty w bibliotece

Data dodania: 2019-01-09

News

"Twoje warsztaty w bibliotece" to nowa szkolna inicjatywa, skierowana do uczniów, którzy chcieliby się pochwalić swoimi umiejętnościami i zarazić swoim zapałem koleżanki i kolegów. Instruktorem może zostać każdy. Wystarczy zgłosić w bibliotece tematykę warsztatów, zaproponować porę zajęć i już!
Swoje warsztaty poprowadziły już Anastazja i Maja. Poradziły sobie znakomicie!!! Wśród uczestników pojawili się nawet pierwszoklasiści, którzy specjalnie na zajęcia zwolnili się ze świetlicy ;-)
Na zdjęciach możemy podziwiać "panie instruktorki" i kursantów przy pracy. Mamy też dokumentację filmową, ale niestety z przyczyn technicznych nie da się ich zamieścić na stronie. Można je obejrzeć na szkolnym Facebooku TUTAJ i TUTAJ.
Zapraszamy!

...